Voda - strategická surovina!
Bude dražší než ropa?

Škody po suchu

10 až 12 mld. Kč

Na tolik odhaduje ministerstvo zemědělství škody, které napáchalo sucho zemědělcům.

5 až 6 mld. Kč

Tolik z toho mají dostat chovatelé dobytka, kteří tratili na krmných plodinách.

2 až 3 mld. Kč

O tolik letos připravilo sucho pěstitele plodin.

12 mld Kč

Takovou ztrátu mají po letošním létu také lesníci, spočítal Czech Forest Think Tank.

Maximálně pět tisíc litrů denně. Některé vodárny v Česku omezují kvůli suchu odběry

Vodárenské společnosti v některých krajích začaly omezovat svým obyvatelům odběry vody. Nastavili maximální denní limity a kontrolovat je budou přes vodoměry s pamětí. Kvůli suchu tak chtějí vodárny přimět lidi, aby si napouštěli bazény postupně po dobu několika dní a nepřetížili vodovodní síť. Opatření ale přijímají postupně i jednotlivé obce.

Pitná voda je v Česku na hranici upravitelnosti. Ničí ji pesticidy a sinice, popisuje expert

Kvalita surové vody v Česku rychle klesá, voda se dostává na hranici upravitelnosti, uvedl na semináři o pitné vodě ředitel Ústavu pro hydrodynamiku Akademie věd ČR Martin Pivokonský. Největší problémy způsobují produkty ze sinic a také pesticidy, kterých je stále více. Jejich odstraňování je na hranici možností, problém se podle Pivokonského dostatečně neřeší.

Vyprahlé Česko: Suchem trpí celá země. V dalších týdnech bude hůř, varuje odborník

Z malé přehrady Pařížov, která leží u Golčova Jeníkova, se loni stala zvláštní turistická atrakce. Kvůli dlouhotrvajícímu suchu v podstatě vyschla, což nalákalo turisty. Voda ale chyběla i na mnoha jiných místech. Třeba na seschlém slunečnicovém poli pod Kunětickou horou u Pardubic. Podívejte se, jak země loni trpěla suchem.

Voda ve vyprahlé půdě dojde už příští měsíc, děsí se zemědělci

Jestliže loňský rok zemědělci považovali za katastrofální, teď mají ještě větší obavy. Vody v půdě je totiž výrazně méně než loni touto dobou. A na mnoha místech se pravděpodobně zcela vytratí už příští měsíc. Jižní Morava patří k oblastem, kde je situace nejhorší.